Transfer
Kültür Turlari Özel Tur Otel Rezervasyonu Rent A Car Toplanti & Seminer
Ana Sayfa
  Doğu Karadeniz
 

Doğu Karadeniz, tabiatın güzellikte cömertliğini esirgemediği, yalçın yamaçlarına yeşilin bin bir tonu özenle serpiştirilmiş doğa severler için mükemmel bir tatil bölgesidir.

Sumela Manastırı, Uzungöl, Ayder Yaylası, Karaca Mağarası, Zigana, Ordu Boztepe'si gibi birbirinden güzel yerlerin bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bölge klasik kültür turların yanı sıra alternatif turizm seçenekleri bakımından zengin bir yelpazeye sahiptir. Botanik, av turizmi, rafting, trekking, jeep safari, kuş gözlemciliği, yayla turizmi ilk akla gelen alternatif turizm çeşitleri olarak sayabiliriz.

Esprili ve misafirperver insanların yaşadığı Doğu Karadeniz, anlatılan Temel fıkralarıyla belki de kendini espri konusu yapan tek topluluk olsa gerek. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin orda muhakkak bir Karadenizli yaşar, fındık ve çay toplama mevsimi de memleketine gelir ve çalışır.

En büyük doğa sever Karadenizlidir. Hepsi gönüllü bir Tema Vakfı üyesi gibidir. Çalışkandırlar. Sarp arazide kendi ihtiyacı için ürettiği ürününü hep sırtında taşır, arazisinin değerini iyi bilirler. Toprağa saygılıdırlar ve her santimini değerlendirirler. Hatta ekilip biçilen arazinin bir kısmı sırtında taşıdığı toprak oluşturmuştur. Karadeniz'de bahçesini işlemeyeni ayıplarlar . Traktörün çalışmakta zorluk çektiği Karadeniz'de tarlalar hep insan emeği ile işlenir.

Yörenin çayır ve otlak arazi bakımından fakir oluşu küçükbaş hayvancılığın gelişmesine imkan vermemiştir. Günümüzde tüm evlerde olmasa bile geçmişte köyde yaşayan herkesin en az 2 büyükbaş hayvanı vardı. Ortalama 5 dönüm ekilip biçilen tarla, 8 dönümü ise fındık bahçesi ( Rize'li için 5 dönüm çay bahçesi), 2 inek ve bir de iki katlı ev . İşte orta direk Karadenizlinin sahip olabileceği malvarlığı!

Verimli arazinin az oluşu ve olanında dağlık arazinin yamaçlarına serpiştirilmiş oluşu, birde bunun üzerine günde en az iki kez bahçesine inme zorunluluğu herkesi evini arazisinin baş tarafına inşa etme gereksimi doğurdu. Buna sebep yerleşim oldukça dağınıktır. Karadeniz'e gelenler bilirler; sahil boyu ilerlerken yerleşim alanları hiç bitmez. Kasabaların ve köylerin sınırını adeta birbirinden ayırt edilemez. Yerleşim yoğunluğu sahilde en fazladır, iç kesimlere gidildikçe nüfus yoğunluğu azalır.

İsviçre Alplerini aratmayan doğası, hatta ondan da öte turizmdeki bakirliği ve keşfedilmeyi bekleyen sayısız güzellikleri ile Doğu Karadeniz, geleceğin popüler tatil beldelerinden olmaya aday. Hamsiköy'ün sütlacı, Trabzon'un tereyağı, Uzungöl'ün peyniri, Anzer'in balı doğanın Doğu Karadeniz'e bahşettiği lezzetlerden sadece birkaçı.

Ayder'in muhlaması, Trabzon'un kuymağı, pidesi ve alabalığı, Akçaabat'ın köftesi, ,Zigana'nın mangalda kuzu ızgarası bize adeta Doğu Karadeniz köşe bucak lezzet dolu dedirtiyor

Sizleri yaşadığınız şehrin stresinden, kalabalığından ve gürültüsünden ve kirliliğinden bir an olsun uzaklaştıracak, doğayla baş başa kalıp enerjinizi yeniden tazeleyecek ve uçak ile sadece 1,5 saat mesafe bulunan Doğu Karadeniz'de tatil yapmaya davet ediyoruz.