Hakkimizda
Iletisim
Genel  Kosullar
Dogu Karadeniz
Transfer
Kültür Turlari Özel Tur Otel Rezervasyonu Rent A Car Toplanti & Seminer
Ana Sayfa
Thalassa ne demek?
 

Thalassa Eski Yunancada "deniz" anlamına gelmektedir. Mitolojide Aether ve Hemera'nın kızı, Afrodit'in Zeus'tan annesi vede Pontos'un karısıdır. Mitolojide tanrısal özelliklere sahip olmamakla birlikte insandan çok metaphor ve ıssız kıyıların yalnız denizi olarak betimlenmektedir. Asla bir tanrıça değildir.

Xenophon'un Anabasis adlı eserinde anlattığı 4.yy Pers kralı Artakses'in kardeşi Kyros, Ege, Batı Anadolu ve Atina'dan topladığı onbinlerce paralı askerden oluşan ordusuyla Torosların eteklerinden vardıkları Fırat'ı izleyerek Basra Körfezinde, Fırat'ın Dicle ile birleştiği Kunaksa yakınlarında yaptıkları savaşta ölür.

Ordu toplanıp kendilerini evlerine geri götürmek üzere Xenephon'u komutan seçer, Xenephon geldikleri güzergahta yiyecek kalmadığını düşünerek orduyu kuzeye yönlendirir. Van Gölü'nün batı kıyılarından Aras boylarına,oradan Çoruh vadisine ve nihayetinde Bayburt ve Gümüşhane'ye varırlar. Tabi genellikle güzergahlarında yaşayan kavimlerle savaşarak Zigana Dağlarına gelirler. Öncü birlikler lokal rehberler önderliğinde Ziganaların zirvelerinden Karadeniz'i görürler ve “Thalassa! Thalassa!” diyerek haykırırlar. Çünkü artık denize ulaşmışlardır. Kurtuluştur onlar için Thalassa(deniz)!

Denizi gördükleri bu noktada şenlikler ve yarışmalar düzenlemişler, hatta kalıntıları günümüze kadar gelmiş olan bir anıt inşa etmişlerdir. Miletos (Milet)'luların yönetimdeki koloni kenti Trapezui (Trabzon)'a varırlar. Buradan Karadeniz kıyılarını izleyerek yuvalarına Ege ve Atina'ya varırlar. On binlerce askerden oluşan ordudan ancak 3000 kişilik bir grup yuvalarına salimen ulaşmıştır. Ordunun komutanı Xenephon Anabasis adlı bir eser yazmış, eserinde geçtikleri bütün yöreleri ve başlarına gelenleri anlatmıştır. Xenephon bu eseriyle ilk savaş muhabiri olarak anılmıştır.

Geri

 

 © 2002 Thalassa Tours