Hakkimizda
Iletisim
Genel  Kosullar
Dogu Karadeniz
Transfer
Kültür Turlari Özel Tur Otel Rezervasyonu Rent A Car Toplanti & Seminer
Kayabaşı Yaylası & Akçaabat Köyleri & Sera Gölü Gezisi Aumela Manastırı & Altındere Milli Parkı Gezisi Sumela Manastırı & Altındere Milli Parkı & Zigana & Karaca Mağarası Gezisi Rize & Uzungöl Gezisi Fırtına Vadisi & Ayder Yaylası Gezisi Trabzon Şehir Turu
Ana Sayfa English
Doğu Karadeniz Günübirlik Gezi Rotaları
 
  Tur 1: Şehir Turu


Trabzon sahili boyunca 20 km , iç kesime doğru 7 km alan içerisinde kurulmuş tarihi bir şehirdir. Bir zamanlar İpek Yolu ticaretinde önemli merkez olan Trabzon zengin tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.

Şehir turumuzda  ilk olarak 13.yy Bizans kilisesi olan Ayasofya Müzesi 'ni  ve döneminin ilk Rönesans izleri taşıyan freskleri ziyaret ederek başlayacağız. Ardından Soğuksu tepesinde  Ulu Önder Atatürk'ün Trabzon'u ziyaretlerinde ağırlandığı ve vasiyetinin bir kısmını burada yazdığı bilinen ve daha sonra Atatürk'e Trabzonlular tarafından hediye edilen Atatürk Köşkü 'nü ziyaret ediyoruz. Köşk 19.yy sonunda Trabzon'da yaşayan zengin bir banker tarafından yapılan köşk, Trabzon'un o dönemlerde ulaştığı zenginlik ve kültür seviyesini göstermesi açısından önemli bir yapı. Şehir Surları ve eski Trabzon Evlerinin görülmesinin ardından şehir turumuz şehrin panoramik manzarasının kuşbakışı görülebileceği Boztepe 'ye çıkıyoruz. Şehir turumuz başladığımız noktaya dönmemizle son buluyor.

 
  Süresi: Yarım gün
Sezon: Tüm yıl
Hareket saati: 09.30/12.30 – 13.30/16.30
Toplam Mesafe: 50km
 
 
  Tur 2: Sumela Manastırı & Altındere Milli Parkı Gezisi


Sumela Manastırı Trabzon'a 47 km mesafede bulunan Altındere Milliparkı sınırları içerisinde bulunmaktadır. Halk arasında Meryemana Manastırı olarak ta bilinen Sumela Manastırı'nın kuruluşu MS385 tarihine kadar uzanmaktadır.

Deniz seviyesinden 1300m yükseklikte bulunan Manastır'ın vadiden görülmeye değer bir manzarası vardır. Ayrıca Sumela Manastırı yılın 12 ayı ziyarete açık olup içerisinde bulunan ana kaya kilisesi, ayazma, kütüphane, banyo, çamaşırhane, mutfak yemekhane ve şapel kısımları ziyaret edilebilmektedir.


   
 
Süresi: Yarım gün
Sezon: Tüm yıl
Hareket saati: 09.30/13.30 – 13.30/17.30
Toplam Mesafe: 110km
 
 
  Tur 3: Sumela Manastırı & Zigana & Karaca Mağarası Gezisi

 

Trabzon'dan hareket ediyor ve  yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından Trabzon'a 47 km mesafedeki  Altındere Milli Parkı 'na varıyoruz. Vadi içerisinden  yükselen Karadağın yalçın yamacına 4.yy da ilk temelleri atılan Sumala Manastırı 'nı geziyoruz. Altındere Milli Parkının doğal güzelliklerinin de görüleceği gezinti sonrası öğle yemeği molamızı Karadeniz yöresel yemekleri sunan Çoşandere Restorantında veriyoruz. Yemekten sonra gezimize panoramik Zigana ve Hamsiköy manzarası eşliğinde devam ediyor Zigana Tünelinin geçilmesinin ardından kısa bir zaman sonra Karaca Mağarası 'na varıyoruz. İnanılmaz güzellikte sarkıt ve dikitlerle süslenmiş mağaranın içerisi adeta bir sanat galerisi gibi. Karaca Mağarası gezimizin sonunda Trabzon'a dönüyor ve otelimizin önünde gezimiz sona eriyor.

   
Süresi:
Tam gün
Sezon: 15 Nisan/15 Ekim

Hareket saati: 09.30/18.00
Toplam Mesafe: 250km
Sumela Manastiri
 
Karaca Mağarası
 
  Tur 4: Rize & Uzungöl Gezisi


Trabzon'dan hareketimizin ardından sahil boyu devam eden yaklaşık bir saatlik  bir yolculukla Rize 'ye varıyoruz. Rize'de şehre hakim bir tepede bulunan  Botanik (Ziraat) Bahçesini ziyaret ediyor Rize'nin panoramik manzarasının da görüleceği Botanik Bahçesi ziyaretimizin ardından Rize'den ayrılıyoruz. İki saatlik bir yolculuğun ardından deniz seviyesinden 1150 m yükseklikte bulunan Uzungöl 'e varıyoruz. Yörede'ki çifliklerde yetişen lezzetli alabalıkları ile de tanınan uzun'de öğle yemeğimizi alıyor ve etrafı zümrüt yeşili ladin ağaçlarıyla çevrili Uzungöl ‘de rehberimiz eşliğinde çevreyi geziyoruz. Uzungölden ayrılmadan önce sonrası gölün etrafında yürüyüş için serbast zamanımız olacak.

Yaklaşık iki saatlik dönüş yolculuğu sonrası Trabzon'a dönüyor ve gezimiz burada son buluyor.

  Süresi: Tam gün
Sezon: Tüm yıl

Hareket saati: 09.30/18.00
Toplam Mesafe: 350km
Uzungöl
 
Rize (Botanik Bahçesi'nden bir görünüm
 
 Tur 5: Fırtına Vadisi & Ayder Yaylası Gezisi


Trabzon'dan hareket ediyor ve Ayder'e doğru yolumuza devam ediyoruz. Ardeşen'e kadar sahilden devam eden yolculuğumuz Fırtına Vadisi boyunca devam ediyor. Asırlık taş kemer köprüler , tarihi konaklar ve yeşilin 2000 tonunu barındıran yağmur ormanları ve Fırtına Deresi 'nin coşkulu akışını seyrederek önce Çamlıhemşin'e, ardından Ayder Yaylasına varıyoruz. Şifalı termal kaplıcanın da bulunduğu Ayder Yaylasında cevre gezileri, öğle yemeği ve serbest zamanın ardından Trabzon'a dönüyoruz.

   
 
Süresi: Tam gün
Sezon: 15 Nisan/15 Ekim
Hareket saati: 09.00/19.00
Toplam Mesafe: 380km
 
Ayder Yaylasi
 
 Tur 6: Kayabaşı Yaylası & Akçaabat Köyleri & Sera Gölü Gezisi


Otelimizden ayrılışımızın ardından yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla deniz seviyesinden 1600m'de bulunan Kayabaşı Yaylasına çıkıyoruz. Gür ladin ormanları, otlaklar ve yayla evlerinden oluşan bir manzara ile buluşuyoruz. Öğle yemeği ve çevre gezisinin ardından Kayabaşı Yaylası'ndan Visera Yaylasına geçiyoruz. Bir kır kahvesinde çay molası veriyoruz. Tekrar yola koyuluyor yöre halkının yaylada yaptıkları çalışmaları seyrederek sırasıyla Mehmet Ağanın çayırı, Zevenoy ve ardından Mayer'e (Fındıklı Köyü) varıyoruz. Köy kahvesinden köylülerle kaynaşıyor, sohbet ediyor ve köyü tanımaya çalışıyoruz. Sahile doğru Sera Deresi boyunca devam ediyor ve 1955 yılında büyük bir heyelan sonucu oluşan Sera Gölü ziyaret ediyoruz. Ve sonra Trabzon'a varıyor, otelimizin önünde gezimiz sona eriyor.

   
 
Süresi: Tam gün
Sezon: 15 Nisan/15 Ekim
Hareket saati: 09.00/18.00
Toplam Mesafe: 150km
Hamsiköy
© 2004-2005 Thalassa Tours